سلام رِفیق!!
پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شماره یک ساری، امام محمد باقر (ع)

استقرار موشک‌های پاتریوت تحریک‌آمیز است

1391/09/29

نویسنده: احمد علی ابراهیمی |

منوط به حصول یک توافق همه جانبه و به رسمیت شناخته شدن حقوق ایران از جمله داشتن چرخه سوخت و غنی سازی برای اهداف صلح آمیز عنوان کرد.رامین مهمانپرست با بیان اینکه ابراز امیدواری نمایندگان آژانس پس از گفتگوهای اخیر نسبت به حصول یک توافق جدید نشانه ای از پیشرفت مذاکرات فنی و حقوقی است گفت: توافق آژانس و ایران موید آن خواهد بود که رویکرد گروه 1+5 در مذاکره با ما یک رویکرد هدفمند سیاسی است.وی با تاکید بر اینکه اگر مذاکرات ما و آژانس در چارچوب های فنی و حقوقی باشد به سرعت به توافق می رسیم افزود: دور بعدی مذاکرات با آژانس اواخر دیماه برگزار خواهد شد.

راه توافق با 1+5
مهمانپرست همچنین درباره شایعه ارایه بسته پیشنهادی جدیدی از سوی کشورهای غربی گروه 1+5 به ایران با بیان اینکه کاملا روشن است ما و آنها چطور می توانیم به نقطه مطلوب برسیم افزود: آنها بهتر است بجای تبلیغاتی که درباره بسته جدید انجام می دهند یک اقدام منطقی در جهت حل مسایل داشته باشند.
وی خاطر نشان کرد: قبلا هم بسته هایی پیشنهاد شده و جمهوری اسلامی ایران هم پیشنهاد های خود را در قالب بسته هایی ارایه داده که آنها خودشان جامعیت آن را تایید کرده اند.وی تصریح کرد: این بسته های عرضه شده که هیچ ارزشی ندارند راهگشای مسایل و احقاق حقوق ملت ما در بهره مندی از انرژی هسته ای نیست.
زمان مذاکره قطعی نشده
دستیار ویژه وزیر امور خارجه درباره دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 هم گفت: بر اساس آخرین اطلاعات معاونین خانم اشتون و آقای جلیلی مذاکراتی را درباره زمان و محل مذاکرات بعدی انجام داده اند اما این بحث هنوز ادامه دارد و توافقی صورت نگرفته است.

علایم مثبتی نمی گیریم
مهمانپرست همچنین درباره ابراز تمایل آمریکایی ها به مذاکره مستقیم با ایران با اشاره به اعمال تحریم های جدید از سوی دولت آمریکا علیه اتباع و شرکتهای ایرانی و اعلام نظر وزیر خارجه کشورمان در باره این رویکرد ها افزود: ادعای مقامات آمریکایی درباره گفتگو و مذاکره، با رفتار عملی آن‌ها در ایجاد فشار به ملت ما کاملا مغایرت دارد. اگر واقعا چنین تغییرات اصولی قرار است بین مقامات آمریکایی ایجاد شود باید در عمل آثار مثبت خود را نشان دهد اما چنین علایمی تاکنون دریافت نشده است.

شرایط منطقه حساس است
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر استقرار موشکهای پاتریوت ناتو بر روابط دیپلماتیک ایران و ترکیه و بروز نشانه های سردی در این روابط گفت: شرایط منطقه حساس است و کشورهای منطقه باید بیشترین تلاش و همکاری را برای برقراری ثبات، آرامش و امنیت در منطقه و جلوگیری از فتنه های طراحی غرب و اسرائیل داشته باشد.وی نصب موشک‌های پاتریوت را اقدامی تحریک کننده خواند و تصریح کرد: شرایط دو کشور توسعه روابط را ایجاب می‌کند ولی در کنار روابط خوب، ما در رایزنی‌ها دیدگاه‌هایمان را بیان و نسبت به فتنه‌ها در منطقه توصیه‌های خود را ارائه می‌کنیم.

سنگ تمام عمان برای تاجیک مهمانپرست در پاسخ به این سوال که آزادی نصرت ا... تاجیک گامی مثبت در روابط تیره ایران وانگلیس تلقی می شود تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که ما رویکرد انگلیسی‌ها در جهت آزادی تاجیک را اقدامی درست پس از سالها رفتار نادرست تلقی می‌کنیم.وی درباره بازگشت تاجیک به ایران نیز با قدردانی از تلاشهای فراوان کشور عمان گفت : ایشان روز سه شنبه با هواپیمای اختصاصی دولت عمان از لندن به مسقط عزیمت کرده و به همراه آقای قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه که برای استقبال در آنجا هستند امشب(دیشب) به تهران باز می گردند.

رژیم حقوقی خزر و تاکید ایران
مهما‌نپرست درباره سی و یکمین نشست تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که از دیروز در عشق‌آباد در حال برگزاری است با اشاره به حضور آخوندزاده معاون وزیر خارجه و هیات کارشناسی ایران در این نشست تصریح کرد: مبنای ما همچنان قراردادهای 1921 و 1940 است و بر این مبنا موضوعات مرتبط با دریای خزر را دنبال می‌کنیم. هر چه سریع‌تر رژیم حقوقی دریای خزر تدوین شود منافع کشورهای حاشیه این دریا بیشتر تامین می‌شود زیرا هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند بدون توافق 5 کشور ساحلی در دریای خزر حضور داشته باشند.

مذاکرات فقط هسته ای نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: موضوع مذاکرات ما و گروه 1+5 فقط محدود به بحث هسته ای نیست بلکه موضوعات مختلف دیگری در منطقه و جهان وجود دارند که باید راه حلی برای آنها یافت و کشورهای مستقل باید در مدیریت فعلی جهان مشارکت داشته باشند تا بحران‌ها حل شود.مهمان‌پرست در خصوص اظهارات دولتیار از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران مبنی بر اینکه به مذاکرات ایران و 1+5 خوشبین نیستم، عنوان کرد: اگر یکی از اعضای تیم مذاکره کننده نقطه نظراتی را بیان می‌کند بر مبنای فضایی است که از سوی 1+5 اجرا می‌شود

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات